cz | en | de
logo Privat u splavu

Okolí

Apartmány se nacházejí ve vesnici Malá Skála, nazývaná perlou Českého ráje, v lokalitě poblíž jezu (splavu) na řece Jizeře. Sto metrů od apartmánu je Žlutá plovárna (v létě ideální prostor na slunění, koupání, sportování). Je zde možnost zapůjčení horských kol, lodí, kanoí a raftů určených ke sjezdu řeky a lanové centrum. Blízké Skalní město (cca 500 m) skýtá možnost vycházek, horolezectví (i pro začátečníky). Poměrně hustá síť cyklostezek je ideální pro výlety na kolech i pro rodiny s dětmi. V zimě poměrně blízká vzdálenost do skiareálů láká milovníky lyžování. Harrachov 33 km, Špindlerův Mlýn 50 km. V místě možnost lyžování na běžkách.

Malá Skála

Obec, prvně připomínána r. 1432, dnes její jižní část tvoří původně samostatná osada Vranové, o ní první zmínka r. 1382. Název původně příslušel hradu, vystavěnému na strmé skále nad pravým břehem řeky Jizery kolem r. 1425. Na počátku 16. století hrad opuštěn, tehdejší majitelé Vartenberkové přesídlili do podhradí, kde na břehu Jizery vlastnili pohodlnou, v renesančním duchu opravenou tvrz. Kolem r. 1700 přestavěna na barokní zámek. V r. 1810 za správy barona Františka Zachariáše Römische klasicistní přestavba zámku, na počátku 20. století obohacena secesními prvky, dnes účelově využit.

Pantheon

Strážní hrad Vranov, rozkládající se na úzkém a strmém pískovcovém útesu nad pravým břehem Jizery, byl založen Heníkem z Valdštejna okolo roku 1425, ale už na začátku 16. století se uvádí jako pustý. Včetně předhradí zaujímá délku téměř 400 m a v současné době je považován za nejdelší a nejkomplikovanější skalní hrad v České republice. Největších změn doznal v první polovině 19. století, kdy panství koupil textilní podnikatel František Zachariáš Römisch. Ten dal ve zříceninách i blízkém okolí umístit romantické pomníky a mohyly oslavující význačné spisovatele a básníky, legendární hrdiny, české panovníky a vojevůdce. Celé bývalé hradiště nazval Pantheon. Dodnes se v areálu zachovala Síň tří císařů na památku vítězství spojeneckých vojsk nad Napoleonem v bitvě národů u Lipska 1813 a spousta spletitých cestiček, jeskyní či pamětních desek. Dominantou Pantheonu je novogotický letohrádek s břidlicovou věžičkou z roku 1826. Pod skalní stěnou se nachází tesaná hradní studna, odkud vede cesta k vyhlídce Zahrádka, vypínající se 60 m nad hladinou řeky.

www.mala-skala.cz
08 01 03